Drodzy klienci, nie będziemy wysyłać zamówienia w dniach 03.12. do 05.12.2024 r., a obsługa klienta będzie miała przerwę. Będziemy ponownie w pełni dostępni od piątku 06.12.2024. Dziękujemy za wyrozumiałość.

+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Zimowanie bananowca i innych egzotycznych roślin: jak to zrobić

Wraz ze spadkiem temperatury pod koniec jesieni nadchodzi idealny czas na przygotowanie roślin na zimę. Dotyczy to zwłaszcza roślin egzotycznych, które są przyzwyczajone do cieplejszego klimatu przez cały rok. Dowiedz się, jak przeprowadzić zimowanie oliwki, bananowca, eukaliptusa czy tui. Pokażemy, jak chronić egzotyczne gatunki przed mrozem, w taki sposób, żeby przetrwały trudne zimowe miesiące.

Co się dowiesz z artykułu? Kliknij na rozdział i przeczytaj to co Cię interesuje

Jutový pytel kolem rostliny

1. Zimowanie oliwki

Oliwki śródziemnomorskie zyskują coraz większą popularność również w Europie Środkowej. Rośliny w donicach wytrzymują mrozy nawet do -5 stopni. Niższe temperatury mogą jednak uszkodzić roślinę, dlatego ważne jest właściwe zimowanie oliwki.

Wczesna ochrona przed mrozem jest szczególnie istotna dla młodych drzewek, które najlepiej przenieść na zimę do pomieszczeń – na przykład do garażu, na korytarz lub werandę. Temperatura wewnątrz powinna wynosić między 5 a 10 stopni.

Ustaw donicę w jasnym miejscu. Możesz pod nią podłożyć styropian lub, w przypadku silnych mrozów, owinąć ją kablem grzewczym.

Jeżeli uprawiasz oliwkę w ogrodzie, gdzie pozostaje przez cały rok, zacznij przygotowania do zimy już pod koniec jesieni:

  • Ostrożnie wykop niewielką ilość ziemi wokół korzeni oliwki i sprawdź ich stan. Mocne korzenie świadczą o dobrym stanie rośliny. Słabe lub rozpadające się korzenie oznaczają, że oliwka wymaga Twojej pomocy.
  • Sprawdź liście oliwki pod kątem obecności szkodników oraz czy mają świeży zielony kolor. Jeśli na powierzchni pojawiają się plamy lub liście opadają, może to być oznaka choroby grzybiczej, takiej jak plamistość liści.

Przy zimowaniu oliwki na zewnątrz ważne jest obłożenie korzeni grubszą warstwą kory ściółkującej lub słomy, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i przemarzaniu korzeni.

Pień i koronę oliwki owiń białą włókniną. W zależności od grubości włókniny oraz temperatury otoczenia, możesz zastosować kilka warstw. Na dole przy koronie wykonaj dwa otwory wentylacyjne o średnicy około 5 centymetrów.

W czasie zimy podlewaj oliwkę oszczędnie, aby korzenie nie zaczęły gnić. Jednym z głównych wskaźników jest kolor liści: żółknące lub brązowiejące liście sygnalizują nadmiar wody.

TIP: Prowadź pisemną dokumentację barwy liści. Jeśli podlewasz oliwkę na przykład co 14 dni, zanotuj, jak zmienia się kolor liści po większym lub mniejszym podlaniu. Łatwiej wtedy określisz, jaka ilość wody jest optymalna podczas zimowego podlewania.

Gdy na zewnątrz zacznie się ocieplać, stopniowo zwiększaj ilość wody przy podlewaniu i obserwuj, jak roślina reaguje. Na wiosnę sprawdź stan drzewa i upewnij się, że oliwki nie zaatakowały szkodniki ani choroby.

Zasněžený olivovník

2. Zimowanie bananowca

Coraz większą popularnością w Europie cieszy się mrozoodporny bananowiec japoński (Musa basjoo) – bylina pochodząca z archipelagu Riukiu. W optymalnych warunkach bananowiec osiąga wysokość 4,5-5 metrów, a średni przyrost tygodniowy wynosi aż 60 centymetrów! Podobnie jak bambus, bananowiec rozmnaża się przez odrosty. Może Cię także zaskoczyć, że bananowiec nie jest drzewem, a największą byliną na świecie.

Korzenie tego gatunku bananowca wytrzymują mrozy od -6 do -21 stopni (niektóre poradniki podają jeszcze niższe wartości). Przy temperaturze 5 stopni Celsjusza roślina przestaje rosnąć, a przy 2 stopniach Celsjusza zaczynają obumierać liście.

Dlatego przygotuj bananowca na zimę odpowiednio wcześniej:

  • Odetnij liście i wokół pozostałej rośliny wykonaj osłonę z białej włókniny. W zależności od temperatur na zewnątrz, owiń bananowiec kilkoma warstwami włókniny.
  • Wraz z nadejściem zimy ogranicz podlewanie i nawożenie. Nadmierna wilgoć w glebie zwiększa ryzyko gnicia lub chorób grzybowych.
  • Do korzeni nasyp 30–40 centymetrów kory, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i lepiej utrzyma ciepło. Optymalna temperatura gleby powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza. To także odpowiedni czas na zimowanie bananowca.
  • Jeśli uprawiasz bananowca w donicy, przenieś go przed pierwszymi mrozami do ciepłego i jasnego pomieszczenia.

TIP: Jeśli po zimowaniu bananowca zauważysz brązowienie liści, może to oznaczać przemarznięcie. W takiej sytuacji należy przenieść roślinę do cieplejszego miejsca lub zapewnić lepsze warunki temperaturowe bezpośrednio w ogrodzie. Spróbuj owinąć bananowca dodatkową warstwą białej włókniny lub zastosować kokosową matę mrozoodporną.

Kiedy temperatury zaczną ponownie rosnąć, włókninę lub kokosową matę można usunąć. Przy sprzyjającej pogodzie stopniowo zwiększaj podlewanie i obserwuj kondycję rośliny. Zdrowy bananowiec ma mocny, zielony pień, z którego wyrastają liście.

Zazimování banánovníku

3. Zimowanie eukaliptusa

Eukaliptus, znany również jako drzewo gumowe, pochodzi z subtropikalnych rejonów Australii, dlatego nie lubi zimna.

Podczas zimowania eukaliptusa przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  • Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami trzeba lekko nawozić roślinę nawozem o powolnym uwalnianiu, co wspomaga rozwój systemu korzeniowego.
  • Przed rozpoczęciem zimowania eukaliptusa usuń chwasty w jego najbliższym otoczeniu. Niepożądane rośliny niepotrzebnie pozbawiają eukaliptusa cennej wody i składników odżywczych.
  • Eukaliptus rosnący w donicy przenieś do jasnego pomieszczenia o stabilnej temperaturze wynoszącej od 8 do 13 stopni powyżej zera. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 5 stopni Celsjusza.
  • Wokół korzeni eukaliptusa rosnącego w ogrodzie nasyp warstwę kory ściółkującej, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i przemarzaniu gleby.
  • Owiń eukaliptusa białą włókniną, która chroni przed ostrym słońcem, wiatrem i mrozem. Możesz również zabezpieczyć koronę rośliny workiem jutowym lub matą kokosową.
  • W zimie podlewaj roślinę oszczędnie, aby nie przemoczyć gleby i zapobiec gniciu korzeni eukaliptusa.

Kiedy mrozy się skończą, a temperatura na zewnątrz wzrośnie, stopniowo zwiększaj ilość wody do podlewania. Podczas podlewania nadal zwracaj uwagę na to, aby roślina nie stała w wodzie.

Zazimování eucalyptu

4. Zimowanie tui

Niektórzy ogrodnicy sądzą, że zimowanie tui nie ma większego sensu, ponieważ są to rośliny mrozoodporne. Ale nawet tuje, przyzwyczajone do ostrzejszego klimatu, mogą ucierpieć na skutek silnych mrozów lub ciężkiej warstwy śniegu.

Wszystko zależy od warunków klimatycznych miejsca, w którym rosną. Ogólne zasady mówią, że w celu wykonania skutecznego zimowania tui należy wykonać kilka kroków:

  • Rozpocznij zimowanie tui około dwóch miesięcy przed pierwszymi mrozami. Podczas jesiennej pielęgnacji usuń uschnięte lub uszkodzone gałęzie.
  • W ciepłe dni zapewnij tujom dostateczną ilość wody, ale wraz ze spadkiem temperatury ogranicz podlewanie. Wodę nalewaj rzadziej i jak najbliżej korzeni. W zimie podlewaj oszczędnie, aby korzenie nie zaczęły gnić.
  • Wokół korzeni rozłóż grubszą warstwę kory mulczowej, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i ochroni glebę przed przemarzaniem.

Szczególną uwagę zwróć na ochronę korony rośliny:

  • Po usunięciu uszkodzonych części zwiąż gałęzie drzewa w jedną całość – w przypadku obfitego śniegu korona mogłaby się zdeformować, a słabsze gałęzie mogłyby się połamać.
  • Owiń koronę białą włókniną, która chroni roślinę przed mrozem, jednocześnie nie powodując jej przegrzewania. Oprócz białej włókniny możesz użyć do osłonięcia tui worków jutowych lub kokosowych mat ochronnych, które ograniczają odparowanie wody i zatrzymują ciepło, a także lepiej chronią roślinę przed opadającym śniegiem.
  • Jeśli tuje rosną na wietrznym i odsłoniętym stanowisku, rozważ instalację siatki osłaniającej, która ochroni drzewa przed silniejszymi podmuchami wiatru i ostrym słońcem.

Gdy na wiosnę temperatura zacznie rosnąć, możesz delikatnie zdjąć białą włókninę z korony tui. Następnie sprawdź stan rośliny: szczególną uwagę zwróć na obecność szkodników lub oznaki chorób grzybiczych, które wymagają szybkiej reakcji.

Na wiosnę regularnie podlewaj tuje, najlepiej rano lub późnym popołudniem, gdy słońce nie świeci zbyt intensywnie.

Zazimování tújí pomocí kokosové rohože

Przygotuj rośliny na nadejście mrozów w odpowiednim czasie

Jeśli natkniesz się na problemy, najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady w specjalistycznym centrum ogrodniczym, które specjalizuje się w uprawie i sprzedaży roślin subtropikalnych.

Jeśli potrzebujesz niezawodnej ochrony do zimowania tui lub roślin egzotycznych, włókniny przeciwmrozowe i inne praktyczne akcesoria do uprawy roślin znajdziesz również u nas.

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Jak pomagać zwierzętom przeczekać zimę

Zimowe miesiące stanowią dla wielu zwierząt trudny okres, zwłaszcza z powodu braku pożywienia i niskich temperatur. Okaż im pomoc w tym ciężkim dla nich czasie. Przeczytaj 4 praktyczne porady, jak pomagać zwierzętom w przetrwaniu zimy w ogrodzie lub jego bliskim otoczeniu.

Zimowanie bananowca i innych egzotycznych roślin: jak to zrobić

Wraz ze spadkiem temperatury pod koniec jesieni nadchodzi idealny czas na przygotowanie roślin na zimę. Dotyczy to zwłaszcza roślin egzotycznych, które są przyzwyczajone do cieplejszego klimatu przez cały rok. Dowiedz się, jak przeprowadzić zimowanie oliwki, bananowca, eukaliptusa czy tui. Pokażemy, jak chronić egzotyczne gatunki przed mrozem, w taki sposób, żeby przetrwały trudne zimowe miesiące.

Jak chronić ogród na zboczu przed ulewnymi deszczami

Ulewne deszcze zdarzają się od czasu do czasu, ale mogą wyrządzić znaczne szkody, zwłaszcza jeśli posiadasz ogród na skarpie. Przygotuj się na burzę, zanim będzie za późno. Podpowiemy, jak wzmocnić nachylony teren w taki sposób, aby oprócz ulewy nie zsunęła się na Twoją posesję ze zbocza również ziemia.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.