+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak przygotować oleandra na zimę – porady sprawdzone w praktyce

Oleandry dobrze znoszą upały i długotrwałe susze, ale silne mrozy mogą je nieodwracalnie uszkodzić. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie warunki do zimowania, na wiosnę ponownie wypuszczą pędy i ożywią swoje otoczenie zachwycającymi barwami. Dowiedz się, jak zimować oleander w donicy lub w gruncie, tak, aby przetrwał mroźne miesiące.

Co się dowiesz z artykułu? Kliknij na rozdział i przeczytaj to co Cię interesuje

Nie odkładaj zimowania oleandra na ostatnią chwilę

Oleandry to zimozielone krzewy, które pochodzą z obszaru wokół Morza Śródziemnego. Można je jednak spotkać także na wschodzie Azji Mniejszej, w południowych Himalajach czy zachodnich Chinach.

W tych regionach wysokie temperatury mogą sięgać powyżej 30°C, ale rzadko spadają poniżej 0°C. Dlatego oleandry przystosowały się głównie do cieplejszego klimatu. Większość odmian uprawianych w Europie toleruje krótkotrwałe spadki temperatury do -5°C, a bardziej odporne odmiany mogą przetrwać przy odpowiednim zabezpieczeniu przed zimnem nawet do -10°C.

Długotrwały mróz jest jednak dla większości oleandrów szkodliwy. Dlatego konieczne jest stworzenie roślinom odpowiednich warunków do zimowania.

Zimowanie oleandra

Dla ułatwienia podzieliliśmy poradnik na dwie części:

  • Zimowanie oleandra w donicy – dla osób, które uprawiają oleandra w donicy lub mają możliwość przesadzenia go przed mrozami i przeniesienia w osłonięte miejsce.
  • Zimowanie oleandra w gruncie – dla osób, które uprawiają oleandra w gruncie przez cały rok.

WSKAZÓWKA: Przy pracy z oleandrem używaj rękawic ochronnych. To jedna z najbardziej trujących roślin na świecie – zawiera glikozydy nasercowe, które nawet w niewielkich ilościach mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Objawy zatrucia to wymioty, drgawki, zawroty głowy czy arytmia serca. Przechowuj roślinę z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Zimowanie oleandra w donicy

Przygotuj oleander na zimę jeszcze zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Kontroluj często prognozę pogody i rozpocznij przygotowania do zimy, gdy tylko temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5 stopni.

  1. Przenieś oleander w osłonięte miejsce

Najpierw przenieś oleander do wnętrza. Najlepiej sprawdzą się jasne i chłodne pomieszczenia z temperaturą od 5 do 12°C, np. ogród zimowy, garaż czy szklarnia.

Idealne warunki do zimowania oleandra to:

  • Dostęp do światła – na forach ogrodniczych można czasem natknąć się na hodowców, którzy przezimowali swoje oleandry w ciemnej piwnicy. Oleander jednak źle znosi ciemne pomieszczenia. Jeśli nie masz dostępu do światła naturalnego, możesz użyć lamp do roślin.
  • Dobra cyrkulacja powietrza – odpowiednia wentylacja zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni. Jeśli nie masz możliwości zapewnienia odpowiedniej wentylacji w miejscu zimowania rośliny, użyj wentylatora.
  • Odpowiednia przestrzeń – oleander może dorastać nawet do 2–6 metrów wysokości, dlatego warto zapewnić mu wystarczająco dużo miejsca. Nawet jeśli przytniesz krzew przed zimą, pamiętaj, że jest to roślina trująca i najlepiej przechowywać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

1. Usunięcie uszkodzonych części rośliny

Przed zimowaniem przytnij oleandra. W przypadku oleandra w donicy możesz skrócić pędy o 1/3 wysokości. Usuń także uszkodzone gałęzie, suche liście i kwiaty, które nie są już przydatne dla rośliny. W ten sposób wspomożesz zdrowy wzrost krzewu i zmniejszysz ryzyko rozprzestrzeniania się grzybów i chorób w okresie zimowym.

WSKAZÓWKA: Oleander można przyciąć tuż przy ziemi. Ale pamiętaj, że oleander kwitnie na zeszłorocznych pędach. Ścięte gałęzie dobrze odrastają, ale zakwitną dopiero w przyszłym roku.

2. Zabezpieczenie przed szkodnikami

Podczas zimowania należy dokładnie obejrzeć oleander i upewnić się, czy nie został on zaatakowany przez szkodniki, takie jak roztocza lub jaskrawo pomarańczowe mszyce. Owady można usuwać ręcznie lub przy użyciu środków chemicznych.

Stosuj środki ochrony roślin w okresie zimowania. Odpowiednio wczesne ich zastosowanie zapobiegnie niekontrolowanemu rozmnożeniu się szkodników w okresie zimowym.

Oleander pod biała agrowlokniną 

3. Zmniejszenie podlewania i nawożenia

Zimą oleander wymaga mniejszej ilości wody. Podlewaj go raz lub dwa razy w miesiącu, unikając przelania.

Substrat lub gleba muszą mieć wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Nadmierne podlewanie może spowodować nasiąknięcie korzeni wodą, co może skutkować gniciem rośliny.

WSKAZÓWKA: Jeśli zauważysz szarą pleśń na liściach oleandra, może to oznaczać, że podlewasz roślinę zbyt obficie. Na wczesnym etapie należy usuwać plamy wodą z mydłem lub zastosować spray do roślin ozdobnych.

4. Regularna kontrola zimujących roślin

Co jakiś czas sprawdzaj stan rośliny. Jeśli oleander zacznie gubić liście, może mieć za mało światła.

Gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie, ostrożnie wyjmij bryłę korzeniową i umieść oleander w donicy, dodając odpowiedni substrat lub kompost z dodatkiem torfu i piasku rzecznego.

Rózowy oleander

Gdy ryzyko przymrozków całkowicie minie, należy zacząć przenosić oleander w cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce, aby mógł ponownie przyzwyczaić się do wyższej temperatury. Na początku lata, gdy temperatura na zewnątrz jest już odpowiednio wysoka i stabilna, przesadź oleander z powrotem do ogrodu.

Obejrzyj krótki film i zobacz, jak przygotować oleander na zimę:

Zimowanie oleandra w gruncie

Oleandry są odporne na niskie temperatury, dlatego niektórzy ogrodnicy uprawiają je w gruncie. Jednak przezimowanie oleandrów bezpośrednio w ogrodzie może być problematyczne.

Niektóre odmiany (np. Calypso) mogą przetrwać mrozy nawet do -5 stopni Celsjusza, jednak roślina nie powinna być narażona na tak ekstremalne warunki przez dłuższy okres czasu. Wszystko zależy od odmiany rośliny: niektóre gatunki zaczynają pleśnieć, gdy są przykryte, a nawet jeśli korzeń zazwyczaj przetrwa, w następnym sezonie trzeba będzie rozpocząć uprawę oleandra od nowa.

Jeśli więc nie możesz przenieść rośliny do pomieszczenia, postaraj się przynajmniej stworzyć jej odpowiednie warunki do przetrwania zimy w ogrodzie.

1. Wykonaj niezbędne kroki w celu przygotowania rośliny do zimowania

Pierwsze kroki są podobne do tych, które należy podjąć w przypadku zimowania oleandra w pomieszczeniu:

  • W okresie późnego lata (babie lato) należy ograniczyć nawożenie i podlewanie, aby przygotować oleander na nadejście zimy.
  • Po kwitnieniu, gdy jest jeszcze ciepło, należy obciąć zwiędłe kwiaty tuż nad liśćmi. Najlepszy czas na usuwanie kwiatów przypada zazwyczaj na wrzesień.
  • Jeśli planujesz przyciąć pędy oleandra, skróć roślinę o 1/3 jej wysokości. Cięcie wykonujemy tuż nad rosnącymi liśćmi, tzw. okółek.
  • Sprawdź, czy roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki. Owady należy usuwać ręcznie lub za pomocą środków chemicznych. Odpowiednio wczesna interwencja jest również konieczna w przypadku pojawienia się pleśni lub chorób.

2. Zabezpieczenie przed mrozem

W kolejnym kroku należy przykryć oleander, aby nie uległ przemarznięciu:

  • W celu zapewnienia lepszej ochrony przed mrozem, należy przykryć korzenie co najmniej 10-centymetrową warstwą ściółki.
  • Owiń gałęzie z liśćmi białą agrowłókniną. Idealnie sprawdzi się biała agrowłóknina przepuszczająca powietrze, o większej gramaturze, np. Agrotex N 50g.
  • Przykryj całą roślinę płytami, deskami lub styropianem. Materiał ten będzie stanowił warstwę izolacji termicznej. Można również użyć maty kokosowej, wykonanej z całkowicie naturalnego materiału.

Oleander zimą

3. W zimie ogranicz podlewanie

Zimą oleander nie potrzebuje tyle wody, co w cieplejszych miesiącach. Podlewaj roślinę oszczędnie, raz lub dwa razy w miesiącu. Bryła korzeniowa musi mieć czas na wyschnięcie.

Należy również pamiętać, że oleander w czasie zimowania musi „oddychać”. Nadmiar wilgoci, która nie ma gdzie odparować, może spowodować gnicie korzeni.

WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz zapobiec zamarzaniu korzeni zimą, umieść wokół rośliny krążek ściółkujący. Pozwala on na dopływ powietrza i wody do gleby, można go stosować w ogrodzie zarówno zimą, jak i latem – na przykład jako ochronę przed chwastami.

4. W okresie wiosennym przygotuj oleander do wyższej temperatury

Gdy przymrozki miną, należy rozpocząć aklimatyzację oleandra do wyższych temperatur. Usuń również stare gałęzie, aby oleander miał dostęp do większej ilości światła. Przytnij gałęzie do około jednej czwartej ich długości (skróć je maksymalnie o 5–10 centymetrów).

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kwitnący oleander latem stanie się ozdobą Twojego ogrodu i nada mu niezwykłego egzotycznego charakteru.

Czerwony oleander

Przygotuj rośliny na zimę w odpowiednim czasie

Nie pozwól, by zaskoczył Cię mróz. Zaopatrz się w agrowłókninę lub matę kokosową i odpowiednio zabezpiecz oleandry, pelargonie lub inne ciepłolubne i egzotyczne rośliny.

Dzięki temu znacznie wzrosną szanse, że rośliny przetrwają mrozy i w przyszłym roku ponownie będą cieszyć pięknymi soczystymi kolorami.

Produkty wymienione w artykule

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Jak przygotować róże do nadejścia zimy [Sprawdzony sposób]

Zimowanie róż należy przeprowadzić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Róże przetrwają kilka chłodniejszych dni, a nawet mogą przyzwyczaić się do okresu zimowego. Jednak długotrwałe niskie temperatury mogą uszkodzić ich korzenie i liście. Przeczytaj, jak przygotować róże na zimę, aby w następnym sezonie cieszyły nasze oczy swoimi pięknymi kolorami.

Jak przygotować oleandra na zimę – porady sprawdzone w praktyce

Oleandry dobrze znoszą upały i długotrwałe susze, ale silne mrozy mogą je nieodwracalnie uszkodzić. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie warunki do zimowania, na wiosnę ponownie wypuszczą pędy i ożywią swoje otoczenie zachwycającymi barwami. Dowiedz się, jak zimować oleander w donicy lub w gruncie, tak, aby przetrwał mroźne miesiące.

Jak pomagać zwierzętom przeczekać zimę

Zimowe miesiące stanowią dla wielu zwierząt trudny okres, zwłaszcza z powodu braku pożywienia i niskich temperatur. Okaż im pomoc w tym ciężkim dla nich czasie. Przeczytaj 4 praktyczne porady, jak pomagać zwierzętom w przetrwaniu zimy w ogrodzie lub jego bliskim otoczeniu.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.