Drodzy klienci, w dniach 26-27.11.2024 odbędzie się inwentaryzacja naszego magazynu. W tento dzień nie będą realizowanie żadne zamówienia. Nie będzie obsługiwana nasza telefoniczna obsługa klienta. Wszystkie pytania prosimy kierować pisemnie na nasz email. Zamówienia będą realizowane od 28.11.2023. Dziękujemy za wyrozumiałość.
Chcesz ochronić skarpę przed erozją? Instalacja maty przeciwerozyjnej lub siatki jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Więcej informacji na temat wzmocnienia powierzchni skarp za pomocą naturalnych materiałów znajdziesz w poniższym artykule.
Jak wykorzystać artykuł na maksimum: poniżej znajdziesz konkretne sposoby wzmocnienia terenu skarpy. Są one funkcjonalne, estetyczne i nie wymagają zaawansowanych procedur technicznych.
Tekst przewodnika został podzielony na dwie części:
Skarpę warto wzmocnić z wielu powodów. Oprócz walorów estetycznych istnieje bowiem ryzyko niebezpieczeństwa: jeśli na zboczu (lub pod nim) znajduje się dom, domek letniskowy lub droga dojazdowa, skarpa może osunięciu na posesję. Usuwanie takiej warstwy gleby oraz naprawa szkód wiąże się z dużymi kosztami.
Dlatego warto w porę wzmocnić skarpę by uniknąć nieprzyjemności. Oprócz budowy murku oporowego lub tarasów kaskadowych, układania pustaków oporowych lub innych kosztownych rozwiązań, które często wymagają nadzoru budowlanego lub oceny specjalisty, możesz wzmocnić mniej strome zbocza naturalnymi materiałami.
Maty kokosowe i jutowe stosuje się na zboczach, które w wyniku działalności budowlanej tymczasowo pozbawione są roślinności. Skarpy te, ze względu na swoje nachylenie oraz warunki glebowe i odpływowe, są podatne na erozję, dlatego wymagają natychmiastowej ochrony.
Mata czy siatka: W tekście użyto naprzemiennie obu nazw. Siatki przeciwerozyjne to produkty o otwartej strukturze (z oczkami). Maty całkowicie zakrywają powierzchnię, dlatego niektóre z nich służą także jako ochrona przed chwastami. Czasami – bez względu na rodzaj produktu – pojawia się także termin geowłóknina kokosowa lub jutowa, co jednak może być mylące.
Zaletą tych produktów jest to, że wykonane są z całkowicie naturalnych materiałów (z kokosu lub z juty). Nie zawierają żadnych toksycznych, plastikowych ani zanieczyszczających substancji, które mogłyby szkodzić środowisku. Są to ekologicznie bardzo korzystne rozwiązania służące do czasowego wzmocnienia skarp, na co obecnie szczególnie zwraca się uwagę.
Przy zwiększonym odpływie powierzchniowym woda tworzy rynny erozyjne i zagłębienia w zboczu oraz niesie ze sobą grudki gleby, nasiona roślin, ale również niszczy młode rośliny.
Każde włókno maty przeciwerozyjnej działa jak bariera dla płynącej wody, która zmniejsza prędkość przepływającej wody (a tym samym jej siłę) i zatrzymuje przenoszone cząstki gleby, zapobiegając w ten sposób erozji.
Możliwości zastosowania tymczasowych mat przeciwerozyjnych są bardzo zróżnicowane. Ogólnie można je wykorzystać podczas sadzenia roślin w okolicach różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej, ale także w ogrodach.
Znajdują one również zastosowanie w budownictwie drogowym podczas budowy nasypów i obiektów liniowych lub podczas budowy przyczółków mostowych.
Maty są również wykorzystywane w budownictwie wodnym do ochrony brzegów cieków wolno płynących i oczek wodnych lub podczas zakładania nowych parkow lub ogrodów. Są również przydatne przy rewitalizacji obszarów, w tym rekultywacji wysypisk śmieci oraz hałd po działalności górniczej lub w ramach zaprojektowanych krajobrazowych prac przeciwerozyjnych.
Sztywne włókna kokosowe lub jutowe wykonane są z przędzy o grubości około 5 mm. Gęstość włókien określa masę powierzchniową (gramaturę) siatki lub maty przeciwerozyjnej.
Wskazówka: Im bardziej stroma jest skarpa, tym wyższa gramatura jest potrzebna do skutecznej ochrony przeciwerozyjnej. Na przykład siatka jutowa ma zazwyczaj gramaturę 500 g/m², siatka kokosowa jest dostępna w gramaturach 400, 700 i 900 g/m².
Trwałość siatek i mat przeciwerozyjnych jest ograniczona i zależy od warunków, w których konkretny produkt jest instalowany. Mata kokosowa na skarpy ma średnią trwałość 36 miesięcy, mata jutowa 12-24 miesiące.
Już po pierwszej zimie po położeniu mata lub siatka zaczyna się rozkładać, uwalniając do gleby minerały, które ją wzbogacają i wspierają wzrost roślinności. Stopniowo mogą uwalniać do gleby nawet 4 tony substancji na 1 ha.
Na rośliny wpływa korzystnie również to, że włókna kokosowe zatrzymują wodę (nawet do 8-krotności swojej masy). Ponadto mają odpowiednie pH i mogą wchłaniać składniki odżywcze, które człowiek dostarcza roślinom, a następnie stopniowo je uwalniać.
Ogólnie rzecz biorąc, maty przeciwerozyjne wspierają rozwój zdrowego systemu korzeni roślin, który w przyszłości przejmie funkcję ochrony przeciwerozyjnej na skarpie.
Maty i siatki przeciwerozyjne wykonane z biodegradowalnych materiałów są odpowiednie, jeśli:
Odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie powyższe pytania? Przejdź do drugiej części tekstu, gdzie przedstawimy już konkretne metody wzmocnienia zboczy.
Jeśli chodzi o standardowe prace terenowe, podczas których nie trzeba rozważać dodatkowych okoliczności – takich jak zbyt strome skarpy, problemy ze stabilnością wewnętrzną zbocza (rozwiązania przeciwerozyjne nie rozwiążą tego problemu), bezpośrednie sąsiedztwo dróg publicznych lub innych zabudowań itp. – decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania można podjąć, odpowiadając na cztery podstawowe pytania:
Z naszego doświadczenia wynika, że osoby zainteresowane doborem odpowiedniego rozwiązania zazwyczaj decydują się na podstawie pierwszego pytania.
Dlatego wybraliśmy je jako podstawowy parametr do stworzenia poniższej tabeli, w której znajdziesz rozwiązania odpowiednie dla swojego zbocza.
Jak korzystać z tabeli: W pierwszej kolumnie wybierz kąt nachylenia skarpy. Nie trzeba znać dokładnej wartości w stopniach, ale istnieje różnica między skarpą o nachyleniu 30 a 55 stopni.
PORADA: Oszacowanie kąta nachylenia skarpy na oko może czasami być mylące (choć równie mylące może być zdjęcie zbocza wykonane pod niewłaściwym kątem). Dlatego lepiej jest zmierzyć kąt nachylenia skarpy. W tym celu można użyć mechanicznego lub elektrycznego miernika nachylenia lub aplikacji SnowSafe, którą można zainstalować również na smartfonie.
Znajdź zakres wartości, w których znajduje się kąt nachylenia twojego skarpy. W drugiej kolumnie znajdziesz numer rozwiązania. Następnie przejdź poniżej na stronę. Pod tabelą znajdziesz ponumerowane wszystkie rozwiązania.*
Kąt nachylenia zbocza Propozycja rozwiązania
* Ostateczna odpowiedzialność dotycząca wyboru wymienionych rozwiązań do zamierzonego zastosowania, sposób ich wykorzystania oraz wszelkie związane z tym ryzyko i odpowiedzialność ponosi użytkownik. Jeśli nie masz pewności, a potrzebujesz technicznie poprawnego rozwiązania dla konkretnej sytuacji, skontaktuj się z firmą specjalistyczną, która w określonych warunkach przygotuje ocenę, propozycję lub projekt.
Ochronę przed erozją powierzchniową na skarpach o tym kącie nachylenia można rozwiązać zarówno przy użyciu siatek przeciwerozyjnych, jak i mat.
Na danym terenie można posadzić zarówno rośliny okrywowe (płożące), jak i trawę. Zależy to więc od Twoich preferencji:
Konkretna propozycja rozwiązania nr 1
W pierwszym kroku na lekko utwardzonym zboczu posadź większą roślinność (krzewy, drzewka itp.). Mniejsze rośliny (rośliny okrywowe, trawę) można posadzić nawet po zainstalowaniu ochrony przeciwerozyjnej.
W drugim kroku wybierz jedno z tych rozwiązań:
Produkty na skarpie muszą być zawsze odpowiednio przymocowane, na przykład za pomocą długich szpilek metalowych Geopin Steel (więcej informacji o umocowaniu produktów przeciwerozyjnych znajdziesz na końcu artykułu).
Na skarpach o tym nachyleniu nie można już stosować dowolnego rodzaju siatki lub maty, jak w przypadku terenu o mniejszym nachyleniu.
Konkretna propozycja rozwiązania nr 2
W pierwszym kroku na lekko utwardzonej skarpie posadź większe rośliny (krzewy, drzewka itp.). Mniejsze rośliny (rośliny okrywowe, trawę) można posadzić nawet po zainstalowaniu ochrony przeciwerozyjnej.
W drugim kroku – w zależności od preferencji i nachylenia terenu – wybierz jedno z następujących rozwiązań:
Dla skarp o nachyleniu 30–35 stopni:
Dla skarp o nachyleniu 35–45 stopni:
* Ten model maty naturalnej zawiera w swojej strukturze nasiona trawy, które zapewniają skuteczne zazielenienie zbocza. Jeśli chcesz zazielenić zbocze, nie musisz martwić się dodatkowym zakupem nasion trawy.
Dla standardowych produktów przeciwerozyjnych skarpa o takim nachyleniu jest już zbyt stroma.
Silniejsze ulewy mogą również zmyć nasiona wcześniej, zanim zdążą się zakorzenić i wykiełkować w glebie.
Konkretna propozycja rozwiązania nr 3
W pierwszym kroku na lekko utwardzonym zboczu posadź większe rośliny (krzewy, drzewka itp.). Mniejsze rośliny (rośliny okrywowe, trawę) można posadzić nawet po zainstalowaniu ochrony przeciwerozyjnej.
W drugim kroku wybierz jedno z następujących rozwiązań:
* Dla skarp o nachyleniu około 50 stopni można rozważyć instalację maty i siatki wymienionych w opcji 1. i 2. Dla bardziej stromych zboczy należy jednak skonsultować rozwiązanie indywidualnie.
Wybrałeś odpowiedni produkt przeciwdziałający erozji z proponowanych opcji? Pamiętaj, że każdą biowłókninę, matę czy siatkę trzeba na stromym zboczu odpowiednio zamocować, aby wytrzymała silniejsze ulewy.
Do mocowania mat i siatek na skarpach stosuje się szpilki metalowe Geopin Steel lub alternatywnie drewniane kołki Geopin Wood (dla zwolenników naturalnych materiałów). Ilośc elementów kotwiących zależy od nachylenia zbocza.
Nie jesteś pewien, ile elementów kotwiących będziesz potrzebować? Przeczytaj nasz poradnik, jak mocować maty na skarpach.
Prawidłowo dobrana mata przeciwdziałająca erozji zabezpieczy nagą skarpę przed erozją i jednocześnie pomo˛ze przy rozrastaniu się roślin.
Wybierz produkt przeciwdziałający erozji, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom i potrzebom. Zapewnisz skarpom ochronę przed erozją wodną i wiatrową, a dzięki estetycznemu rozwiązaniu stworzysz ciekawy element w swoim ogrodzie.
Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.
My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.