Geowłókniny i geotkaniny służą do ochrony i oddzielania materiałów o różnym charakterze, są wykonane z polietylenu (PET) lub polipropylenu (PP). Geowłóknina wykonana jest z ciągłego włókna i pełni funkcję separacyjną I dodatkowo funkcję ochronną. Geotkaniny natomiast składają się z włókien przeplatanych w dwóch kierunkach, pełnią funkcję separacyjną i filtracyjną.
Geowłókniny i geotkaniny mają wiele zastosowań w budownictwie. Są używane do budowy oporowych konstrukcji, wzmocnień zboczy, w budownictwie drogowym, kolejowym, do podziemnych konstrukcji, budowie tuneli itp. Mają również zastosowanie przy budowie i rekultywacji wysypisk śmieci oraz przy najróżniejszych systemach odwadniających.
Geotkanina separacyjna oddziela dwa materiały o różnych fizycznych i mechanicznych właściwościach, mogą być stosowane, na przykład do ochrony drenaży żebrowych od otaczającego gruntu.
Geotkanina filtracyjna umożliwia przepływ wody prostopadle do płaszczyzny geotkaniny, tzn. że woda może między materiałami oddzielonymi geotkaniną swobodnie przepływać.
Geowłóknina separacyjna oddziela dwa materiały o różnych mechanicznych i fizycznych właściwościach, np. oddziela naturalne podłoże od konstrukcyjnych warstw drogi.
Geowłókniny polipropylenowe czy poliestrowe mogą być użyte jako zabezpieczenie jednego materiału przed drugim, np. ochrona rur podczas zasypywania jej ziemią, żwirem. Geowłóknina filtracyjna zapewnia przepływ wody prostopadle do płaszczyzny geowłókniny, tzn. zapewnia swobodny przepływ wody pomiędzy oddzielonymi materiałami.